Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı: Suudi Arabistan’daki görüşme Rusya’ya büyük darbe

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak, geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Ukrayna-Rusya görüşmesini Rusya’ya “büyük bir darbe” olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde 40’tan fazla ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Ukrayna-Rusya görüşmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak bir açıklama yaptı. Yermak, Rusya’nın davet edilmediği görüşmeyle ilgili olarak ise söz konusu görüşmenin Rusya’ya “büyük bir darbe” olduğunu söyleyerek, “Bir buçuk ay sonra bir toplantı daha yapıp zirveye doğru yol alacağız” dedi.

Yermak, toplantıya katılan tüm ülkelerin Ukrayna’nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini belirterek, görüşmede sadece Ukrayna’nın barış girişimlerinin ele alındığını bildirdi. Ukrayna’nın barış formülündeki bazı noktalarda katılımcılar arasında tam bir uzlaşma olmadığını belirten Yermak, bir sonraki görüşmenin bu nedenle yapıldığını söyledi. Yermak, “Herkesi dinlemeye hazırız, ancak bunun Ukrayna formülü olması mantıklı.” diyerek, katılımcıların gelecekteki bir barış zirvesinde kabul edilecek bir çerçeve anlaşma taslağı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Rusya’nın Suudi Arabistan’daki görüşmeyi engellemek için çaba sarf ettiğini öne süren Yermak, Rusya’nın ne gibi girişimlerde bulunduğuna dair detay vermedi.

Öte yandan Cidde’de düzenlenen toplantıya Çin’in Avrasya İşleri Özel Temsilcisi Li Hui de katıldı. – Kiev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu