Haber

Brunei’deki bir üniversite Türkçeyi “zorunlu yabancı dil” dersi haline getirdi

Türkiye’nin Bandar Seri Begavan Büyükelçisi Prof. Dr. Hamit Ersoy, eşi Lale Ersoy’un 2022 yılında gönüllü olarak başlattığı Türkçe derslerinin ulusal medyada geniş yankı bulduğunu belirtti.

Ersoy, büyükelçiliğe talepler olduğunu ve taleplerin cevapsız bırakılmadığını belirtti. Önce üniversitelerde, ardından Başbakanlık bürokratlarında olmak üzere geniş bir yelpazede Türkçe dersi vermeye başladık.‘ ifadesini kullandı.

Ersoy, Sultan Şerif Ali İslam Üniversitesi’nde ( UNİSSA) Türkçe ” zorunlu yabancı dilmüfredatına “” dersi olarak eklendiğini ve 26 Temmuz’da başlayacak yeni eğitim öğretim yılında okutulacağını duyurdu.

Böylece üniversitenin birinci ve ikinci sınıflarında okuyan 200 öğrenci her yıl 8 farklı sınıfta Türkçe dersi alacak.” kelimesini kullanan Ersoy, Brunei Teknoloji Üniversitesi’nden ( UTB) ve Brunei Sultanlığı Üniversitesi’nde ( UBD)” İsteğe bağlı dersşeklinde okunacağını bildirdi.

BRUNEI’DE EĞİTİM DİPLOMASİSİ HIZ KAZANDIYOR

Yunus Emre Enstitüsü’nden (YEE) yapılan açıklamada, 2022 yılından itibaren Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği ve YEE Kuala Lumpur temsilciliğinin koordinasyonunda yürütülen eğitim diplomasisi atılımlarının uygulanmaya devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, Türkçenin Brunei’de talep edilen dillerin ortasındaki konumunun her geçen gün daha da güçlendiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu