Haber

ABD’nin talebi üzerine Güney Kıbrıs’ta tutuklanan İsrailli profesör Gal Luft ev hapsine alındı.

ABD’nin çıkardığı uluslararası tutuklama kararı nedeniyle geçtiğimiz ay GKRY’nin (GKRY) Larnaka Havalimanı’nda gözaltına alınarak tutuklanan İsrailli profesör Gal Luft’un, iade edilinceye kadar yatılı cezaevinde tutulacağı bildirildi. ABD netleşti.

Yunan ve İsrail basınında yer alan haberlere göre, güvenlik, güç ve diplomasi uzmanı ve aynı zamanda Washington’da bir enstitünün başkanı olan Luft, Güney Kıbrıs’tan Larnaka Havalimanı’nda İsrail’e gitmek üzereydi. ABD’nin Interpol aracılığıyla verdiği tutuklama kararı. gözaltına alındı.

Mahkeme, Luft’un Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesi kesinleşene kadar ev hapsinde tutulmasına karar verdi.

Washington yönetimi, Luft’un 2015 yılı itibarıyla Çin ve Libya’ya silah ticareti yaptığı iddiasıyla ABD’de yargılanmasını istiyor.

GKRY’de tutuklandığını ve bu durumun siyasi olduğunu sosyal medyadan duyuran Luft, silah ticareti iddialarını yalanladı ve hayatında hiç bu iş ile ilgilenmediğini savundu.

İsrail basınına da açıklama yapan Luft, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve diğer yetkililer ile bazı ABD’li siyasetçileri kendisini ABD’de hapsedilmekten kurtarmaya çağırdı.

Luft, ABD’nin çıkardığı tutuklama emrinin siyasi olduğunu ve ABD Lideri Joe Biden ve oğlu Hunter Biden ile ilgili bilgileri FBI ile paylaştığı için olduğunu iddia etti.

Kendi durumunu WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ile karşılaştıran Gal Luft, ABD’ye iade edilmesi durumunda adil bir yargılama olmayacağını savunarak ülkesi İsrail’e gitmek istediğini belirtti.

Luft’un avukatı Mordechai Tzivin de Biden’ın oğlu Hunter’ın karıştığı iddia edilen bir yolsuzluk davasında suçlayıcı bilgiler verdiği için tutuklanmasının Luft’u susturma girişimi olduğunu savunarak müvekkilinin tutuklanmasının siyasi amaçlı olduğunu savundu.

İsrailli profesör Gal Luft’un durumuyla ilgili ABD, İsrail ve GKRY’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu