Ekonomi

AB Komisyonu’ndan üyelere Schengen vize eleştirisi

AB Komitesi, “Schengen Durumu Raporu 2023” başlıklı belgeyi AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi ve Bölgeler Komitesi’ne gönderdi.

Raporda, Kovid-19 salgınının sona ermesinin ardından küresel hareketliliğin artmasının Schengen vize başvurularında keskin bir artışa neden olduğu, bunun da vize randevularında ve başvuruların işlenmesinde önemli gecikmelere neden olduğu belirtildi.

Sadece randevu için 500 Euro’ya kadar

Açıklamada, “Bazı durumlarda, başvuranlar sadece randevu almak için acentelere veya bireylere 500 avroya kadar ödeme yapıyor” denildi:

“Ayrıca, üye devletlerin vize başvuru süreci hakkında vize başvuru sahiplerine sıklıkla yetersiz ve yanlış bilgi vermesi, göç ve güvenlik risklerinin değerlendirilmesinin kalitesini etkilemektedir. üye devletler, turizm sektöründeki ekonomik kayıplar ve ailevi temaslardan iş ilişkilerinin bozulmasına kadar uzanmaktadır.

Yeterli işçiyi işe alın

Raporda, Schengen vizeleriyle ilgili olumsuz durumun düzeltilmesi için “üye ülkelerin konsolosluklarda başvuruları inceleyecek yeterli sayıda personel istihdam etmesi gerektiği” vurgulandı.

Komisyonun, Entegre Sınır Yönetimi Fonu’ndan tahsis edilen 88 milyon avroluk fonu ortak vize politikası için operasyonel bazda kullanabileceği belirtildi.

Ayrıca AB Komitesi, konsolosluklardaki yerel personelin bilgi ve kaynaklarının daha iyi kullanılması için üye devletlerin konsolosluklardaki verimsiz iş akışını düzenlemelerini tavsiye etti.

Raporda, “uzun süreli çok girişli vize verilmesinin de verimlilik katacağı” vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu