Ekonomi

Erdoğan: Gabar petrolünün ekonomiye yansıması 2024’te başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez turu ve KKTC ziyaretlerinin ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akaryakıta yapılan ÖTV zammı sonrası Gabar’dan çıkarılan petrole ilişkin konuşan Erdoğan, “Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma aşamasındayız. İnşallah devletin kasasına girer girmez vatandaşlarımıza yansıyacaktır. Gabar petrolünün ekonomiye olumlu yansıması 2024’te başlayacak.” sözlerini kullandı.

“YAKIT OLARAK KULLANILMASI BİRAZ ZAMAN ALACAK”

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Karadeniz’deki gaz rezervi Ağustos 2020’de keşfedildi. Nisan 2023 itibarıyla Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyu devreye alındı. Böylece Karadeniz gazı sisteme dahil edilerek konutlarımızda kullanılmaya başlandı. Nisan ayında konutlarda doğalgazı bir ay, yılda 25 metreküp eşdeğerinde doğalgazı Gabar petrolü sistemimize entegre edildiğinde bu kesinlikle ülkemize yansıyacaktır. Bulunan petrolün yakıt olarak kullanılması kesinlikle biraz zaman alacaktır.

“AİLE VE GENÇ BANKASI KAYNAK OLACAK”

Aile ve Gençlik Bankası’nın kaynağı ise bu Gabar petrolü ve Karadeniz doğalgazı olacak. Bu bakımdan Norveç modelini önemsiyorum. Bunun için Aile ve Gençlik Bankası’nı kuruyoruz. Orada mutlaka bir rezerv tutacağız. Bu rezervden aileler ve gençler faydalanacaktır. Bu da vatandaşlarımızın bir başka yansıması olacaktır.”

camliderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu