Ekonomi

Deprem fonu için marketlerden fon sağlanacak

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve her türlü mevzuattan muaf tutulan Yeniden Afet İmar Fonu için iç ve dış piyasalardan fon temin edebilecek. Deprem sonrası yapılan bağış ve yardımlar da bu fona aktarılacak.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre fon yönetimi, Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında ilgili bakanlardan oluşacak.

Fonun yasal düzenlemesi için 11 maddelik yasa tasarısı hazırlandı. Teklife göre; Fon, öncelikle deprem bölgesinde yıkılan binaların inşası için kullanılacak. Fon, afet bölgesi ilan edilen tüm bölgeler için de devreye girecek.

Teklifle birlikte Fonun para kaynakları da belirlenecek. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışından yapılacak her türlü bağış, yardım ve yardımlar fona aktarılacaktır. Fonun bütçesine ödenek de konulacak.

Başkan para transferi yapabilir

Fona yapılacak transferlerde Cumhurbaşkanı söz sahibi olacak ve Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenecek kaynaklar fona tahsis edilecek.

Yeniden Felaket İmar Fonu, yerli ve yabancı sermaye ve para piyasalarından finansman ve kaynak sağlayabilecek. Bunun için fon ilgili mevzuat kapsamındaki izin ve onaylara tabi olmayacaktır.

Fonun bu faaliyetleri ayrıca kurum ve kuruluş mevzuatında yer alan her türlü kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Fonun kaynak yelpazesini genişletmek amacıyla teklife, “finansman ve para ve sermaye piyasaları dışında diğer yöntemlerle sağlanan kaynaklardan ve diğer gelirlerden yararlanabileceği” geniş bir çerçeve de teklife eklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu